Wczytywanie...

wtorek, 26 stycznia 2010

Puchar Narodów Afryki 2010 - raport na dzień 26.01 (Ćwierćfinały)

W poniedziałkowe popołudnie odbyły się kolejne dwa ćwierćfinały. Tym razem niespodzianek było mniej. Egipt idzie "jak burza". Pokonał Kamerun 3-1 i po raz kolejny cieszy się z awansu do dalszej fazy rozgrywek. W drugim meczu Nigeria pokonała Zambię po dramatycznym meczu. Znamy już pary półfinałowe. Ghana zagra z Nigerią, natomiast Algieria z Egiptem. Zapraszam do lektury.

Pary półfinałowe:
Ghana vs. Nigeria
Algieria vs. Egipt

Typy:
Ghana 2-1 Nigeria: ciężko jest wskazać w tym meczu faworyta. Wg mnie żadna z tych drużyn nie zasłużyła specjalnie na półfinał, lecz ktoś do finału dojść musi. Będzie to Ghana, która jak do tej pory pokazała więcej charakteru. Sądzę, że żadna drużyna z tej pary nie osiągnie końcowego sukcesu w postaci wygranej w PNA.

Algieria 1-0 Egipt: Bardzo ciekawa para. Egipt to już etatowy zdobywca PNA. Algieria pokazała jednak zęby, pokonując Wybrzeże Kości Słoniowej. Stawiam na nich, choć byłaby to wielka niespodzianka.

Omówienie meczów ćwierćfinałowych:

Egipt 3-1 Kamerun

Mecz rozpoczął się bardzo interesująco. Już w 25' Kamerun objął prowadzenie po samobójczej bramce Hassana - zawodnika, który rozegrał już w barwach Egiptu aż 170 spotkań! Skierował on piłkę głową po dośrodkowaniu Emany z rzutu rożnego. "Faraonowie" nigdy się nie poddają. Poszkodowany Ahmed Hassan zrehabilitował się strzelając piękną bramkę z 30m w 37'. Błąd popełnił bramkarz Kamerunu - Kameni, gdyż zbyt późno rzucił się, aby ratować zespół przed utratą gola. Wynik utrzymał się do końca regulaminowego czasu gry, więc przyszedł czas na dogrywkę. W 91' gola strzelił Mohamed Nagui Gado i zapowiadało się na wygraną Egiptu. Minuta 94-ta była przełomowa. Po mocnym strzale Hassana, Kameni sparował piłkę na poprzeczkę, po czym futbolówka odbiła się od ziemi przed linią bramkową. Niestety sędzia widział to inaczej, przez co uznał gola, który wcale nie miał miejsca. FIFA zdecydowanie powinna wprowadzić powtórki kontrowersyjnych akcji, które mogliby oglądać arbitrzy spotkania. Niestety na to się na razie nie zanosi.  Ostatnim wydarzeniem było usunięcie z boiska Aureliena Chedjou, który otrzymał czerwoną kartkę. Kamerun przegrywa z Egiptem i odpada z PNA.

Nigeria 0-0 (k: 5-4) Zambia

Mecz nie obfitował w wiele groźnych akcji, lecz obie drużyny walczyły o wygraną. Dobrze grał Chris Katongo po stronie Zambii, lecz gola strzelić się nie udało. W meczu optyczną przewagę miał właśnie zespół Zambii. Nigeria znów nie pokazała pełni swoich możliwości. Minął regulaminowy czas gry, następnie dogrywka. Przyszedł czas na pierwsze w turnieju rzuty karne. Pierwsze trzy serie były precyzyjne, dopiero w 4 pomylił się zawodnik Zambii. Nigeria wykorzystała wszystkie jedenastki, ostatnią zdobył bramkarz - Enyeama. 5-4 dla "Super Orłów", które awansowały do półfinału turnieju rozgrywanego w Angoli.