Wczytywanie...

piątek, 29 stycznia 2010

CF#01: Polujący felis silvestris catus

Często używając Internetu, możemy trafić w nim na bardzo ciekawe grafiki, czy też fotografie. Jest ich taki ogrom, że trudno choćby część tych zasobów ogarnąć. Stąd właśnie pomysł na nową serię postów pt. "Ciekawe Fotografie", w których postaram się pokazywać najciekawsze zdjęcia znalezione w sieci. Będę dodawał do nich także różne ciekawostki dotyczące zamieszczanej grafiki. "Na pierwszy ogień" rzucam zdjęcie znalezione w zasobach wikipedia.org - zdjęcie przedstawiające polującego felis silvestris catusa (łac.), czyli po prostu zwykłego kota domowego. Kliknij "czytaj więcej", aby zobaczyć zdjęcie!



  Kliknij w obraz, aby zobaczyć go w pełnej rozdzielczości i lepszej jakości!
  
  • Przodkiem kota domowego jest kot nubijski - według poglądów większości współczesnych naukowców różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że należą one do tego samego podgatunku. Istnieją rozbieżności w kwestii daty udomowienia kota. Większość źródeł sugeruje lata 4000 - 3700 p.n.e., a miejscem w którym miało do tego dojść była Nubia.
  • Istnieją jednak dowody, np. grób kota z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e., że udomawianie kota zaczęło się znacznie wcześniej i trwało nawet kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca. Już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w Egipcie. Wykorzystywany był do tępienia gryzoni zagrażających zapasom żywności osiadłych ludzi, do pozyskiwania futer, a nawet mięsa (Boliwia, Chiny), również do celów naukowych.
  • Koty żyjące na wolności dożywają średnio od 7 do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają od 15 do 20 lat.
  • Pazury kota zaopatrzone są w specjalny mechanizm umożliwiający ich chowanie.
  • Znaczenie terenu przez kota polega na ocieraniu się go o ściany, meble czy nogi właściciela co może być odebrane jako przejaw sympatii. Kocury oprócz ocierania, swój teren zaznaczają moczem o innym bardziej intensywnym zapachu niż ich normalny mocz 
  • Serce kota w normalnych warunkach bije od 140 do 220, a podczas odpoczynku od 150 do 180 uderzeń na minutę.
  • 17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota; w Polsce święto to jest obchodzone od 2006 roku.
  • W 1879 roku w Belgii przeprowadzono próbę zastąpienia gołębi pocztowych kotami; 37 zwierząt wywieziono z Liège do miejscowości położonej w promieniu 30 km, koty wyposażono w odpowiedni ekwipunek i wypuszczono - wszystkie wróciły do Liège, jednak większość pozbyła się w drodze przesyłek.
  • W kuchni kantońskiej (Hiszpania) występuje potrawa o nazwie "Smok, tygrys i feniks", sporządzana m.in. z mięsa kota; również australijscy aborygeni zabijają i zjadają zdziczałe koty. 
  • Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech (jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich). Znaczna liczba kotów domowych żyje samodzielnie w miastach (w Polsce są to tzw. koty piwniczne lub dachowce). 
Żródło grafiki: Wikimedia Commons
Żródło informacji: Wikipedia 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli jesteś użytkownikiem którejś z usług wymienionych niżej - wybierz ją. JEŻELI NIE - wybierz "Nazwa/adres URL", a w następnym oknie wpisz w odpowiednim polu swój nick/imię.