Wczytywanie...

czwartek, 21 stycznia 2010

Puchar Narodów Afryki 2010 - raport na dzień 21.01

Zakończyła się faza grupowa Pucharu Narodów Afryki rozgrywanego w Angoli. Z grupy C awansowały Nigeria oraz Egipt. Przepustkę do ćwierćfinału wywalczyły dziś drużyny Kamerunu i Zambii. Szczególnie zespoły z grupy D zapewniły nam najwięcej emocji. Nie brakowało dramaturgii, a także ciekawych bramek. Znamy już pary ćwierćfinałowe!

Pary ćwierćfinałowe:
Angola vs. Ghana (24.01)
Wybrzeże Kości Słoniowej vs. Algieria (24.01)
Egipt vs. Kamerun (25.01)
Zambia vs. Nigeria (25.01)

Najciekawiej zapowiada się para Egipt kontra Kamerun, choć mecz gospodarzy - Angoli, z Ghaną, także będzie obfitował w wiele emocji.

Moje typy:

Angola 2-1 Ghana: Angola gra u siebie i z pewnością pokaże dobrą piłkę. Ghana nie gra w pełni swoich możliwości, co mogą wykorzystać gospodarze.

Wybrzeże Kości Słoniowej 2-0 Algieria: WKS to jeden z faworytów i myślę, że bez większych przeszkód pokona drużynę Algierii.

Egipt 3-2 Kamerun: Najbardziej wyrównana para. Egipt od początku gra dobrze, a Kamerun powoli się "rozkręca". Mecz będzie emocjonujący, lecz sądzę, że to jednak Faraonowie awansują do półfinału.

Zambia 2-1 Nigeria: Nigeria ma dobry skład, lecz czegoś jej jeszcze brakuje. Jakaś niespodzianka musi być, więc stawiam na Zambię, która do tej pory grała ciekawą piłkę.

Powróćmy jednak do tego co działo się w ostatniej kolejce w grupie C oraz D.

Grupa C
Nigeria 3-0 Mozambik

Nigeria zdecydowanie przeważała w tym spotkaniu. Świetne zawody rozegrał napastnik Lokomotiwu Moskwa - Peter Odemwingie. Już  w  44' zdobył pierwszą bramkę. Pięknym, mocnym i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza Mozambiku. Gol zza pola karnego potwierdził wysoką formę tego zawodnika. Odemwingie powtórzył swój wyczyn i w 47' strzelił drugiego gola, po pięknej zespołowej akcji. Na dobitkę gol Obafemi Martinsa w 86 minucie. Mozambik w tym meczu praktycznie nie istniał, zasłużenie przegrywając 3-0.

Egipt 2-0 Benin

Egipt wygrywa kolejny mecz i przypieczętowuje swój awans do ćwierćfinału. W 7' pięknego gola lobem z ok.30m zdobył Ahmed Al Muhammadi. Drugiego gola w 23' zdobył Motaeb.

Grupa D
Gabon 1-2 Zambia

Zambia wychodzi z grupy dzięki temu zwycięstwu. Niesamowicie wygląda sytuacji w tej grupie, gdyż wszystkie drużyny prezentowały zbliżony poziom. Bramki strzelali: dla Zambii - Kalaba 29', Chamanga 62', dla Gabonu - Do Marcolino F. 83'.

Kamerun 2-2 Tunezja

Wielkie emocje na stadionie w Lubango. Już w 1 minucie gola strzelił Chermiti strzałem głową. W 46' odpowiedział Kamerun, który dzięki ładnej akcji dwójkowej Webo - Eto'o, zdobył pierwszą bramkę w meczu. Druga połowa zaczęła się źle dla "Nieposkromionych Lwów". Chedjou próbując podać do własnego bramkarza głową, przelobował go, zdobywając bramkę samobójczą. To zmotywowało Kamerun, który minutę później strzelił wyrównującą bramkę. Stało się to dzięki pięknemu strzałowi Landry N'Guemo, który mocnym strzałem pokonał bramkarza Tunezji. Wynik utrzymał się do końca spotkania.