Wczytywanie...

poniedziałek, 11 stycznia 2010

DŚ#02: Kościół Pokoju w Jaworze

Czas na kolejny odcinek serii o najpiękniejszych miejscach na Dolnym Śląsku. Dzisiejszym tematem będzie, jak wcześniej obiecywałem, Kościół Pokoju w Jaworze. Jest to drugi z trzech takich kościołów wybudowanych w XVII wieku na terenach dolnośląskich. Kościół Pokoju w Jaworze wybudowano na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648, który kończył wojnę trzydziestoletnią (konflikt pomiędzy protestanckimi państwami I Rzeszy wspieranymi przez inne państwa europejskie, a katolicką dynastią Habsburgów).
 
Zawarty w 1648 r. pokój westfalski zmienił oblicze Europy na dziesiątki lat. Francja stała się największą potęgą europejską i otrzymała prowincję Alzacja oraz miasta Metz i Verdun. Szwecja "usadowiła się" na południowych wybrzeżach Bałtyku, przypadły jej Pomorze Zachodnie i szereg portów, w tym Szczecin. Saksonia zdobyła Łużyce, Brandenburgia – wschodnią część Pomorza Zachodniego z Kołobrzegiem. Uznana została niepodległość Szwajcarii i Republiki Zjednoczonych Prowincji (zniesiono nad nimi oficjalnie zwierzchnictwo cesarza rzymsko-niemieckiego i wyłączono je z terytorium Rzeszy). Księstwa niemieckie uniezależniły się od cesarza i, co było głównym powodem wojny, luteranie i kalwini uzyskali wolność wyznania. To właśnie to wydarznie było powodem do późniejszej budowy kościołów (było jednym z założeń pokoju).
 

 
Kościół Pokoju w mieście Jawor został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś (drugi w Świdnicy).
 


 
(Kliknij, aby powiększyć!)
 
Zdjęcia z upload.wikimedia.org .
 

2 komentarze:

  1. Zapraszam do komentowania.
    Jeśli nie masz konta, wybierz "nazwa/adres URL" i w polu "Nazwa" wpisz swoje imię.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli jesteś użytkownikiem którejś z usług wymienionych niżej - wybierz ją. JEŻELI NIE - wybierz "Nazwa/adres URL", a w następnym oknie wpisz w odpowiednim polu swój nick/imię.