Wczytywanie...

czwartek, 4 lutego 2010

CF#03: Sciurus vulgaris w parku Hofgarten

Piszę ten post, żeby zakomunikować, że wcale mi się nie poprawiło i nadal wykazuję nadmierne zbliżenie do języka łacińskiego. Oprócz tego, chciałbym powiedzieć, że dzisiejszy odcinek "Ciekawych fotografii" poświęcę zwierzęciu, które ma dziuplę - będzie to wiewiórka pospolita (łac. Sciurus vulgaris). Nie mam pojęcia czy wiewiórki są wulgarne, jeśli o to zapytacie. Wiem natomiast, że jest to zwierze, które jest strunowcem, który jest kręgowcem, który jest ssakiem, który jest łożyskowcem, który jest gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych z rodzaju Sciurus, który jest... no, wiewiórką. Ale ja zabawny dzisiaj jestem, kurwa mać!
  
  Kliknij obrazek, aby zobaczyć go w pełnej rozdzielczości i lepszej jakości!
  • Występuje w Europie i Azji. Jest pospolita na terenie całej Polski.
  • Żyje w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach i zadrzewieniach.
  • Osiąga długość ciała 19-23 cm i ogona 15–20 cm, waga 250–340 gramów. Jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet ubarwiony ma na kolor od rudego do ciemnobrązowego, spód ciała jest biały.
  • W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają ubarwienie na popielate.
  • W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków - stabilizuje kierunek lotu. Jest aktywna w dzień. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew. Obserwowano też, że na gałęziach drzew suszyła grzyby.
  • Wiewiórka żyje na wolności około 5 lat. Może być nosicielem wścieklizny.
  • W Polsce podlega całkowitej ochronie. 
Źródło informacji: wikipedia.org
Źródło fotografii: Wikimedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli jesteś użytkownikiem którejś z usług wymienionych niżej - wybierz ją. JEŻELI NIE - wybierz "Nazwa/adres URL", a w następnym oknie wpisz w odpowiednim polu swój nick/imię.